Chcesz być liderem czy potrzebujesz lidera?

Jeśli jesteś osobą, która zawsze przejmuje inicjatywę, nie boi się wyrażać swojego zdania, często podejmuje najtrudniejsze decyzje, doradza innym i ludzie bardzo liczą się z jej zdaniem, to znaczy, że jesteś już przywódcą, albo masz ku temu spore zadatki. Jeśli jednak nie lubisz brać odpowiedzialności, wolisz być kierowany przez kogoś, kto wskaże Ci drogę i ochroni przed konsekwencjami w trudnych sytuacjach, to prawdopodobnie należysz do grupy osób, które lidera potrzebują.

Niezależnie do Twoich osobistych preferencji i kompetencji postanowiłem, że podzielę się z Tobą tym jakże ciekawym zjawiskiem przywództwa, które występuje w różnych odsłonach praktycznie w każdej sferze życia. Bo czym tak naprawdę jest przywództwo?

Przywództwo to pewnego rodzaju wytworzenie emocjonalne więzi pomiędzy osobą, która przewodzi – liderem, a osobami, które za nim podążają. Jest to relacja oparta na obustronnym zaufaniu, wspólnej wizji i podążaniu w tym samym kierunku dla wspólnych korzyści. Bycie dobrym przywódcą składa się z kilku niepodważalnych fundamentów, na których tworzy się silny autorytet. Są to:

Dobry przywódca inspiruje ludzi, motywuje, sprawia że mają ogromne chęci do podążania w jednym kierunku, by zrealizować wspólną wizję, ideę. A przy tym podążanie za liderem odbywa się w atmosferze wzajemnego szacunku, zaufania, w otwartym wyrażaniu własnego zdania i w podejmowaniu ryzyka, gdy sytuacja tego wymaga. Przy dobrym liderze ludzie czują, że idą we właściwym kierunku, mają silne przekonanie o tym, że są potrzebni, wartościowi i zdolni do osiągania wielkich rzeczy u boku swojego przywódcy.

Bycie liderem w biznesie.

Choć w każdej firmie mamy osoby zarządzające, to nie w każdej są to niestety prawdziwi liderzy. Niektórzy utożsamiają swoje przywództwo jedynie z władzą, która jest powodem do noszenia głowy wysoko i poczucia, że jest się kimś lepszym. Wysokie miejsce w hierarchii i podkreślanie swojej dominacji nad innymi to zjawisko bardzo częste lecz niemające nic wspólnego z byciem dobrym liderem. Dobry lider nie dominuje, a wspiera. Nie wywyższa się, jest świetnym partnerem do współpracy, dobrym słuchaczem, ale i kompetentnym mówcą.

Komunikacja w byciu liderem.

Nie jestem w stanie wyobrazić sobie osoby zarządzającej, która nie posiada wysoko rozwiniętych zdolności interpersonalnych, która nie potrafi skutecznie się komunikować. To tak jak nauczyciel, który zupełnie nie potrafi przekazywać swojej wiedzy. Przywódca musi być osobą budzącą zaufanie, potrafiącą przekonać innych do swojej wizji. Powinien umieć nie tylko wysłuchać z uwagą innych, ale też potrafić przekonywać ich do swojego zdania, przekazywać umiejętnie swoją wiedzę i wykorzystywać swoje doświadczenie w stymulowaniu rozwoju firmy i pracowników. Powinien być osobą niezwykle komunikatywną.

Przywództwo i motywacja.

Lider nie tylko sam jest nastawiony na sukces i poszukiwanie nowych, lepszych rozwiązań, ale też skutecznie motywuje innych do działania w osiąganiu krok po kroku wspólnego celu. Motywacją są nie tylko pieniądze, które są satysfakcjonujące dla pracowników, ale i docenienie ich pracy, podkreślanie tego jak dużą rolę odgrywają w danym projekcie. Motywowanie do ciągłego rozwoju, dawanie możliwości wpływania na to w jaki sposób rozwija się firma, zachęcanie do otwartego przedstawiania swoich pomysłów, „zagrzewanie do boju”, wspólne nakręcanie się pozytywnie, kreatywne burze mózgów, to wszystko działa motywująco i składa się na większą efektywność ludzi.

Przywództwo i zdolność do podejmowania ryzyka.

Ryzyko w biznesie jest nieuniknione. Prawdziwy przywódca nie może się go bać i we wszystkim być zachowawczy. Ludzie podążający za liderem muszą czuć się pewnie, bezpiecznie, muszą wiedzieć, że stoją za kimś kto nie boi się podejmować trudnych decyzji, kto dam im wsparcie i kto potrafi wziąć wszelkie konsekwencje na siebie. Ponoszenie odpowiedzialności za swoje decyzje jak i błędy pracowników to dla przywódcy zwykła codzienność. Lider nie zawsze wygrywa, ale zawsze potrafi wyciągnąć cenne lekcje z błędów i porażek i na nowo zmotywować swoich pracowników, by podążali wytrwale za celem i razem z nim korygowali to, co okazało się nieskuteczne.

Przywódca nie jest ekspertem w każdej dziedzinie.

Lider potrafi wprost powiedzieć, że czegoś nie wie, że nie zna rozwiązania. Powinien za to wyłapywać ludzi, którzy swoimi kompetencjami wypełnią te luki i będą wiedzieć znacznie więcej w danym temacie niż on sam. Przywódca potrafi dobrze wyczuć ludzi, wie kto ma w sobie ogromny potencjał i może wiele zdziałać na danym polu. Sam lider powinien być autorytetem w swojej dziedzinie, która jest tą przewodnią. Powinien dzielić się swoją wiedzą i inwestować w rozwój swoich pracowników. Sam też powinien dawać przykład swoją osobą i stale udoskonalać swoje umiejętności i wzbogacać swoją wiedzę.

Przywódca nie zamiata problemów pod dywan.

Dobry lider dba o atmosferę w swojej firmie. Gdy pojawiają się problemy wynikające z relacji międzyludzkich, nie udaje, że tego nie widzi. Jest zdolny do szczerych, otwartych rozmów ze swoimi podwładnymi, interesuje się ich problemami, stara się znaleźć najlepsze rozwiązanie jakie jest tylko możliwe, by oczyścić atmosferę, czy pomóc w jakikolwiek sposób osobom ze swojego zespołu. Zdaje sobie sprawę, że siła tkwi w jedności, że tylko kreatywna praca zespołowa i dobra komunikacja mogą doprowadzić do sukcesu.
Przywódca szanuje indywidualność.

Lider docenia i dostrzega indywidualność. Swoich pracowników nie traktuje jak maszyny, które muszą pracować na najwyższych obrotach, lecz potrafi indywidualne ich cechy i potencjał wykorzystać do jak najbardziej efektywnej pracy. Wiedząc w czym są najlepsi przydziela im adekwatne zadania, które ich nie przerosną i pozwolą rozwijać się na danym polu.

Przywódca jest autentyczny i szczery.

Jedną z najpiękniejszych cech dobrego lidera jest jego szczerość i autentyczność. Nie jest on osobą idealną, bez skazy, lecz prawdziwym człowiekiem, który ma zarówno wiele mocnych stron jak i te słabsze i wcale tego nie ukrywa. Jest on wiarygodny w oczach ludzi, którzy za nim podążają, uczciwy i bezpośredni. Ludzie wiedzą, że mogą na niego zawsze liczyć i że zawsze otrzymają z jego strony czystą prawdę. Tu nie chodzi o bycie wyniosłym liderem, który zawsze wszystko wie najlepiej. Tu chodzi o człowieka, który ma swoje zasady i wartości, którymi się kieruje w życiu. Ma silny charakter, bogatą osobowość i na tyle mocną, że ludzie czują się przy nim pewnie. Nie mają poczucia, że nad nimi góruje, że się wywyższa, lecz jest wsparciem i doradcą, z którego słowami warto się liczyć.

Przywództwo, a pewność siebie.

Ciężko sobie choćby wyobrazić dobrego przywódcę, któremu brakuje pewności siebie. Nie byłby zdolny do przekonywania innych do siebie, do swojej idei, do podejmowania ryzyka, a przede wszystkim nie przyciągnąłby do siebie ludzi, którzy chcieliby za nim podążać. Nie wierząc w siebie i nie wiedząc czego chce, nie przekona innych do swojej wizji. Nie sprawi by ludzie również w nią uwierzyli. Dlatego zdrowe poczucie własnej wartości, wiara w siebie i swoje możliwości to podstawa jeśli chodzi o przywództwo. Nie da się być skutecznym i budować autorytetu bez pewności siebie. Nie należy jednak mylić tej pewności siebie z narcyzmem, czy arogancją. 

Bycie liderem w życiu.

Chciałbym spojrzeć też na kwestię bycia liderem w swoim własnym życiu. Chodzi mi o bycie panem swojego losu i świadome kierowanie swoim własnym życiem. Jest to sprawa o tyle trudna, że wielu ludzi wciąż oddaje ster swojego życia w obce ręce, stając się pewnego rodzaju marionetką, która nie wyraża swojego zdania, lecz woli podążać za tłumem, nie chcąc brać odpowiedzialności za to co się dzieje. Jednym tak jest wygodniej, innym po prostu brakuje odwagi i pewności siebie by móc wyjść przed szereg. Nie każdy może być liderem w biznesie, ale każdy może być liderem w swoim własnym życiu.

Świadome podejmowanie decyzji.

By stać się przywódcą własnego życia trzeba zacząć świadomie podejmować swoje własne decyzje. Chodzi o to by, nie dać się zmanipulować innym, by potrafić myśleć samodzielnie i podążać swoją własną drogą oraz realizować się w życiu, nie zapominając o swojej pasji oraz własnym rozwoju. Wiele zdarzeń jest sumą podjętych wcześniej decyzji. Wielu ludzie nawet nie zdaje sobie sprawy z tego jak bardzo uzależnia swoje wybory od opinii i sugestii innych ludzi.

Życiowy lider nie przejmuje się opiniami.

Mówi się, że ilu ludzi, tyle opinii. Gdybyśmy chcieli słuchać każdego i wdrażać jego sugestie do swojego życia, panowałby w nim istny chaos. Drugą kwestią jest to, że niektórzy tak bardzo interesują się cudzym życiem, że chcą mieć na nie realny wpływ i chcą by ktoś żył tak jak oni uważają, że powinien. Przywódca nie jest podatny na wpływy otoczenia. Owszem potrafi słuchać i gdy czuje potrzebę zwraca się o poradę, czy o pomoc. W tym nie ma nic złego. Ale nigdy nie pozwala by ktokolwiek, nawet najbliższa osoba manipulowała nim, czy decydowała za niego. Lider wie, czego chce od życia, ma sprecyzowane jasno cele, pasję, którą pielęgnuje i wartości, których nikt nie jest w stanie zburzyć. Bierze pełną odpowiedzialność za swoje życiowe wybory, decyzje. Jest pewnym siebie, ale nie aroganckim człowiekiem. Charakteryzuje się dużym poczuciem własnej wartości, ale też ogromną pokorą.

Nikt nie jest doskonały.

Lider życia nie oznacza ideału, który jest przekonany o swojej wyjątkowości. To, że nie jesteś wszechwiedzący i popełniasz mnóstwo błędów, nie oznacza, że nie możesz być panem swojego losu. Im więcej błędów, tym większa nauka i rozwój. Najważniejsze to umieć się do nich przyznać i wyciągnąć odpowiednie wnioski. Nie powinieneś bać się nowych wyzwań i poddawać się po pierwszej porażce. Konsekwencja i upór w końcu przyniosą oczekiwane efekty. Jako lider własnego życia powinieneś podążać zawsze swoją własną drogą. Nie powinieneś pozwalać na to by emocje i nastroje innych wpływały na Twoje własne samopoczucie.

Jesteś Panem swojego losu.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że dowodząc swoim własnym życiem, nie jesteś od nikogo zależny. Jeśli czujesz, że podejmujesz dobrą decyzję, nie musisz nikomu się z niej tłumaczyć. Najważniejsze to robić to, co uważasz za słuszne. Jeśli coś jest nie tak w Twoim życiu, jeśli czujesz, że potrzebujesz zmian, nie bój się ich wprowadzać. Lider wie, że zmiany są naturalnym i stałym procesem. Zamiast tkwić w czymś, co Cię męczy, co odbiera Ci motywację i krótko mówiąc unieszczęśliwia Cię, lepiej zastanów się jak to zmienić i jakie kroki poczynić by móc zacząć cieszyć się życiem i czerpać z niego garściami.

Przywódca życia:

Bycie liderem zarówno w życiu jak i w biznesie to bardzo ważny aspekt dzisiejszych czasów. Lider kreuje rzeczywistość czy to swoją, czy tą biznesową. W pracy jest zdolny do przewidywania, podąża za zmianami, wprowadza innowacje, motywuje, inspiruje i rozwija. Ludzie zawsze będą potrzebować takiej osoby, za którą będą mogli podążać, ufać jej i uczyć się do niej jak najwięcej. Biznesowy przywódca to ktoś, kto się nigdy nie poddaje, nie jest podatny na destrukcyjne wpływy, zna swoją wartość i potrafi też doceniać innych. Jest odważny i konsekwentny. Nie wyższa się, nie wykorzystuje swojej pozycji do dominacji nad innymi, lecz jest ich drogowskazem, wsparciem i razem ze swoim zespołem dąży do wspólnego celu, który ma przynieść korzyści dla wszystkich.

Lider życiowy wie, że jest kowalem własnego losu, bierze odpowiedzialność za swoje życie i nie boi się zmian. Podąża swoją własną drogą, jest pewny siebie. Wie, że tak naprawdę wszystko ma w zasięgu ręki, tylko musi po to sięgnąć. Ma świadomość swoich słabych i mocnych stron, nigdy nie czuje się gorszy od innych. Idzie zawsze do przodu pokonując przeciwności i nie zniechęcając się porażkami. Gdy coś mu nie odpowiada, zamiast narzekać stara się to zmienić bo dąży do życia pełnego satysfakcji i zadowolenia. Celebruje każdą dobrą chwilę i żyje tu i teraz, nie rozpamiętując przeszłości. Kreuje swoją rzeczywistość i skupia się na szansach, nie na tym co jest nie tak.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *