7 cech, które powinien posiadać dobry manager.

Dobry manager to bezdyskusyjnie motor napędowy dla firmy. Dzięki swojemu doświadczeniu, pasji do tego co robi oraz ogromnemu zaangażowaniu, może stanowić jeden z najsilniejszych fundamentów danego przedsiębiorstwa.

W przeciwieństwie do „złego” managera, który nie dość, że nie scala zespołu, to jeszcze przyczynia się do powstawania konfliktów i potęgowania nastroju niepokoju, dobry manager to człowiek, który rozumie, że siła tkwi we współpracy i wzajemnym uzupełnianiu się poszczególnych członków zespołu.

W tym artykule przedstawię Ci 7 cech dobrego managera, na które warto zwrócić uwagę, awansując swojego pracownika. A jeśli sam jesteś podwładnym, możesz sprawdzić, czy posiadasz wszelkie atrybuty do tego, by zarządzać ludźmi i mieć wpływ na decyzje oraz ważne sprawy związane z firmą.

1. Jest urodzonym przywódcą.

Co prawa słowo „urodzonym” zostało użyte w sensie metaforycznym, gdyż tak naprawdę nie trzeba urodzić się liderem, aby się nim stać w przyszłości. Wszystko zależy od tego w jaki sposób będzie się kształtował charakter człowieka. Otoczenie w jakim dorasta, sytuacje życiowe z jakimi się spotyka, to wszystko ma wpływ na to jakie cechy staną się u niego dominujące.

W przypadku managera, chodzi o pewne predyspozycje, które są niezbędne w przypadku zarządzania ludźmi, o bycie tzw. przywódcą stada. Osoba przewodząca powinna być pewna siebie, konkretna i nie mieć oporów przed podejmowaniem trudnych decyzji oraz braniem na siebie odpowiedzialności za konsekwencje z nich wynikające.

I nie chodzi tu o nadmuchane ego, które sprawia, że manager uważa się za wszechwiedzącą i ponadprzeciętną jednostkę, która na wszystkich patrzy z góry. Chodzi o pewność siebie, okraszoną pokora i chęcią ciągłego rozwoju. Umiejętność przyznawania się do błędu i doceniania innych, podkreślając ich zasługi.

Dobry przywódca daje zespołowi poczucie bezpieczeństwa, scala go. Sprawia, że wszyscy podążają w jednym kierunku i grają do jednej bramki, nie przeciwko sobie.

2. Potrafi skutecznie motywować zespół.

Dobry manager ma wysoko rozwinięte zdolności interpersonalne. Potrafi dodać ludziom pozytywnego kopa, obudzić w nich kreatywność i energię do działania. Potrafi w odpowiednim momencie wkroczyć do akcji, gdy w zespole dzieje się coś złego. Rozwiązuje konflikty i sprawia, że każdy czuje się ważną i potrzebną częścią składową firmy, czy danego działu.

Pełni rolę coacha, wie jak porozumiewać się z poszczególnymi członkami załogi, jak ich motywować i wyciągać z każdego jego najlepsze strony. Nie wywyższa się, lecz daje ludziom do zrozumienia, że jest jednym z nich, że zawsze mogą na niego liczyć i zwrócić się do niego  z każdym problemem.

3. Ciężko pracuje, dając innym przykład.

Dobry manager nie siedzi jedynie w swoim fotelu, wydając polecenia i kontrolując innych. Dobry manager ciężko pracuje, jest bardzo produktywny i efektywny. Jest nastawiony na wyniki. Sam ciągle się rozwija, analizuje problemy, stara się wprowadzać ulepszenia i usprawniać funkcjonowanie swojego działu.

Ma otwarty i elastyczny umysł. Inspiruje innych, podsuwa pomysły i uaktywnia innych do dzielenia się swoimi. Jest ekspertem w swojej dziedzinie, chętnie przekazuje swoją wiedzę i szkoli innych. Nie ma dla niego barier nie do przeskoczenia. Wciąż poszukuje nowych sposobów na osiąganie celów firmy. Potrafi budować relacje z ludźmi, które są tak potrzebne przy kontaktach z klientami, czy nawiązywaniu współpracy biznesowej.

3. Jest komunikatywny.

Ciężko jest sobie wyobrazić managera, który nie jest osobą komunikatywną. W końcu jego praca opiera się w dużej mierze na rozmowach z pracownikami, lub partnerami biznesowymi. Dlatego powinien być osobą otwartą, potrafić umieć słuchać innych i wyciągać na tej podstawie wnioski.

Powinien też sam dzielić się informacjami i skutecznie przedstawiać swoje wizje, pomysły, sugestie – zrozumiale dla innych. Dobrze aby miał opanowane umiejętności negocjacyjne i potrafił radzić sobie w trudnych sytuacjach, gdy przydaje się sztuka dyplomacji. Powinien być uważny. Przekazywać zespołowi informacje zwrotne, które są tak bardzo oczekiwane.

Chodzi tutaj zarówno o pochwałę, jak i o konstruktywną krytykę. Komunikatywny manager mówi wprost, nie manipuluje i szuka dziury w całym. Skupia się na konkretach i potrafi rozmawiać w sposób zdecydowany, ale też przyjazny. Daje jasne przekazy, nie odwołuje się do emocji, lecz umiejętności pracownika i jego pracy.

5. Rozumie i podziela wizję firmy, tworząc odpowiednią strategię.

Dobry manager podąża za wizją firmy, rozumie ją i tworzy odpowiednią strategię, dzięki której możliwe jest osiągnięcie wszystkich wyznaczonych celów. Sprawnie deleguje zadania i potrafi koordynować ich prawidłowe wykonanie.

Sam nie próżnuje, lecz wykonuje szereg działań, za które jest odpowiedzialny. Potrafi reagować w odpowiednim momencie, analizując wyniki i dostosowując konieczne zmiany do aktualnych założeń. Planuje długofalowo, potrafi przewidzieć wiele zdarzeń, ma umysł analityczny.

Zarządza karierą i rozwojem członków swojego zespołu, pomaga im się rozwijać i ulepszać umiejętności, by wznosiły się na coraz wyższy poziom. Potrafi wyznaczać zadania dostosowane do określonych osób, ambitne i pobudzające kreatywność.

6. Jest asertywny.

Dobry manager zna swoją wartość i potrafi powiedzieć nie, gdy uważa, że sytuacja tego wymaga. Robi to w sposób kulturalny, ale stanowczy. Potrafi wyznaczać odpowiednio granice i nie daje sobie wchodzić na głowę. Darzy innych ludzi szacunkiem, lecz stawia też wyraźne wymagania.

Działa dla dobra firmy, lecz nie pomija przy tym interesów każdego z członków zespołu. Stoi za swoimi ludźmi murem jeśli jest pewien ich dobrze wykonanej pracy i potrafi w sytuacjach kryzysowych stanąć po ich stronie, obiektywnie ich chroniąc. Chwali publicznie, krytykuje na osobności. W przypadku uwag wie, że nie chodzi o sypanie nimi jak z rękawa, lecz o rozmowę, w której w sposób rzeczowy zadaje odpowiednie pytania i prowokuje do przemyśleń oraz wyciągania wniosków z dokonanych błędów.

Nie dyskredytuje pracownika, lecz stara się go zmobilizować kierując do niego przekaz pełen życzliwości i wsparcia. Daje pracownikowi do zrozumienia, że ma prawo się pomylić, lecz powinien dążyć do tego by w przyszłości uniknąć tego typu zdarzeń.

Dobry manager to partner szefa. Potrafi się z nim umiejętnie komunikować i powiedzieć mu wprost, że coś nie jest dobre. Manager nie powinien się obawiać otwartych rozmów z szefem i dyskusji, w których ich zdania się różnią. W końcu cel jest jeden – sukces firmy, zatem każdy ma dobre intencje i warto przeanalizować różne rozwiązania.

7. Jest odporny na stres.

Dobry manager powinien świetnie radzić sobie w sytuacjach stresowych i działać skutecznie pod presją czasu. Osoby nerwowe, impulsywne i panikujące nie sprawdzą się zbyt dobrze na tym stanowisku. Sytuacje są różne, wymagają nie raz stalowych nerwów i gotowości do podjęcia ryzyka.

Stres nie działa tutaj na korzyść. Trudne rozmowy, ciągłe mierzenie się z dynamicznie zmieniającą się sytuacją, elastyczność, szukanie nowych rozwiązań, kontakty biznesowe, rozwiązywanie konfliktów, to wszystko wymaga pewnych reakcji i umiejętności zachowania spokoju. Dobry manager potrafi gasić pożary i z opanowaniem radzić sobie w trudnych momentach.

Dobry manager zaraża pozytywną energią.

Jak widać na powyższych przykładach, siła oddziaływania managera na firmę oraz pracowników jest ogromna. Ma ona znaczący wpływ na osiągane wyniki, motywację zespołu i jego spójność w działaniach. Powinien on zarażać dobrą energią i zagrzewać ludzi „do boju”. Czy masz kontakt z tego typu managerem u siebie w firmie? A może sam zarządzasz i wiesz, że świetnie się w tym odnajdujesz dzięki opisanym cechom?

Podzielcie się swoim doświadczeniem jeśli chodzi o kwestie kierowania ludźmi. Jak to wygląda z Waszej perspektywy?

Zobacz też 10 kłamstw, w które wierzysz i sobie szkodzisz. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *