Chyba każdy potrafi krytykować, wytykać błędy i pokazywać palcem na to, co jest nie tak. Jedni są bardziej odporni na słowa krytyki, inni mniej, a jeszcze inni kompletnie nie potrafią sobie z nią radzić. Krytyka potrafi zabić niejeden talent i potencjał drzemiący w każdym z nas. A czy jest w ogóle potrzebna i można wyciągnąć z niej dobre strony? Jak bronić się przed tą krzywdzącą, dowiesz się z niniejszego artykułu.

Czym różni się krytyka konstruktywna od niekonstruktywnej.

Krytyka konstruktywna to taka, kiedy nie ma przegranych, nie ma upokorzonych i nie poniżonych. To informacja zwrotna dzięki której osoba ją przyjmująca nie powinna poczuć się skrzywdzona, lecz powinna wyciągnąć odpowiednie wnioski i dzięki temu wzmocnić się, poprawić jakiś aspekt, ulepszyć swoją pracę, czy jakieś działania.

To co jeszcze powinieneś wiedzieć to to, że osoba, która stosuje wobec Ciebie krytykę konstruktywną, ma dobre intencje. Jej nie chodzi o to By Cię zdyskredytować, byś poczuł się źle. Chodzi o to, by pomóc Ci dostrzec pewne rzeczy i zmotywować do osiągania.

Krytyka konstruktywna nie powinna odbywać się w obecności innych osób. Nie chodzi o to by kogoś zawstydzić, czy skompromitować przy innych, lecz dać mu do zrozumienia co powinien zmienić, czy na co zwrócić większą uwagę.

Według ogólnie przyjętych zasad krytykę konstruktywną powinno zacząć się od pokreślenia aspektów pozytywnych, dzięki przyjmując ją, masz pewność że osoba, z którą rozmawiasz ma dobre intencje.

Krytyka konstruktywna skupia się na konkretach. Tutaj nie ma miejsca na ogólniki i generalizowanie. Oceniana powinna być konkretna sytuacja czy zachowanie, nie jest to atak personalny, czy ocenianie osoby jako człowieka lecz jego działań, określonej pracy lub rezultatów.

Konstruktywna krytyka ma na celu rozwiązanie problemu, czy nakierowanie Cię na pozytywną zmianę, zmotywowanie do osiągnięcia lepszych efektów.

Krytykę konstruktywną rozpoznasz po tym, że:

Krytyka może być również niszcząca.

Krytyka, która nie jest konstruktywna ma na celu poniżenie Cię, obniżenie Twojej wartości i spowodowanie byś po prostu poczuł się gorszy, byś poczuł się nikim.

Ktoś kto wymierza w Twoją stronę tego typu krytykę najczęściej ma problem sam ze sobą. By dowartościować samego siebie, musi upokorzyć kogoś innego. Może kierować nim zwykłe zazdrość, zawiść, chęć górowania nad Tobą lub po prostu zwyczajna złośliwość.

Krytyka niszcząca często skrywana jest też pod płaszczykiem tzw. „dobrych rad”. Tego typu „życzliwych”: ludzi możesz spotykać na swojej drodze. Będą udawać, że chcą Ci pomóc, że troszczą się o Ciebie, a tak naprawdę w odpowiedniej chwil wbiją Ci nóż w plecy. Osoby z zaniżoną samooceną i kompleksami przelewają w ten sposób swoje osobiste problemy na innych ludzi.

Krytykę niszczącą rozpoznasz po tym, że:

Osoby z poczuciem własnej wartości nie obawiają się krytyki.

To kwestia, z której przede wszystkim należy zdać sobie sprawę. Osoby, które nie mają z tym problemu, dobrze przyjmują krytykę konstruktywną i potrafią z niej wyciągać dla siebie odpowiednie wnioski i naukę. Tak samo dobrze radzą sobie z osobami, które próbują wobec nich stosować krytykę niszczącą. Dlatego cały sęk w tym, by pracować nad sobą, uczyć się szacunku do samego siebie. Mając silne wartości i zasady oraz charakteryzując się zdrową pewnością siebie, będziesz potrafił wychodzić z takich sytuacji obronną ręką.

Osoby pewne siebie nie mają problemów z krytyką.

Jeśli jednak nie radzisz sobie kompletnie z krytyką, zastanów się, czy czasem nie masz deficytu pewności siebie i problemów z samoakceptacją. To jak traktujesz samego siebie, ma duży wpływ na Twoje reakcje i podejście w różnych sytuacjach, które Cię spotykają. Warto też pracować  nad asertywnością. Więcej na ten temat pisałem tu link. Respektując swoje prawa, nie dasz sobie wejść na głowę i nie pozwolisz innym na bezpodstawne ocenianie Cię i wydawanie negatywnych opinii. Zdajesz sobie sprawę, że nie są one poparte żadnymi faktami.

Pamiętaj, że krytyka konstruktywna może być dobra. Słysząc całe życie same pochwały, byłbyś przekonany, że nie musisz się rozwijać, czy pracować nad sobą, bo sądziłbyś, że nie musisz nic poprawiać. Między innymi dzięki właśnie konstruktywnej krytyce od życzliwych, bliskich osób, wiesz nad czym warto popracować i rozwijasz się jako człowiek.

Zobacz także: Zostań liderem w swoim życiu i w biznesie. 

Zrób sobie prezent  Moja książka

Odwiedź mnie na Facebooku 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *