Jeśli jesteś niepoprawnym optymistą, któremu większość rzeczy w życiu wychodzi, który zawsze jest zmotywowany i pełny energii, to nie musisz tego czytać. Jeśli jednak, nie do końca wierzysz w siebie, nie masz w sobie chęci do działania i atakują Cię negatywne myśli, często podparte katastroficznymi wizjami, a z realizacją swoich celów, masz często problem, koniecznie przeczytaj ten tekst.

W jaki sposób postrzegasz świat?

To, w jaki sposób myślisz i jak odbierasz świat, w dużej mierze wiąże się z tym, co wpojono Ci w dzieciństwie, z tym czego doświadczyłeś, ze strony rodziny, otoczenia, w którym dorastałeś. Może wydać Ci się to dziwne, ale wpływ na Twoje obecne myśli, miały również same słowa, jakie najczęściej słyszałeś. Jeśli przez lata ktoś powtarzał Ci, że nie dasz sobie rady w życiu, że do niczego nie dojdziesz, że nie masz warunków, jesteś za słaby, za głupi, za biedny, za mało bystry itd. (mógłbym jeszcze długo wymieniać), to nic dziwnego, że w dorosłym życiu, masz problemy z samoakceptacją, wiarą w siebie i swoje możliwości. Poprzez te wszystkie sytuacje, wyrobiłeś w swojej głowie tzw. złe nawyki myślowe, które Ci wcale nie pomagają, a hamują Twój niezwykły potencjał, drzemiący w Tobie i chcący się wydostać, by pomóc dokonywać Ci pięknych rzeczy, związanych z rozwojem, spełnianiem marzeń i realizowaniem się w życiu, w najlepszy sposób.

Zamiana nawyków.

Bo czym jest nawyk? Nawyk – to coś, często powtarzanego, regularnie, bez głębszego zastanowienia, często automatycznie. A teraz dobra wiadomość. Nie jest to proces stały, możesz to zmienić. Wystarczą tu tylko Twoje chęci i zaangażowanie. Pewnie teraz zapytasz: „W sumie, po co mam coś zmieniać, przecież tak naprawdę jest mi dobrze, tak jak jest”. To naturalna reakcja, która pojawia się w momencie, gdy próbujesz zniszczyć coś, co przylgnęło już do Ciebie i jest z Tobą od lat. Stało się to częścią Ciebie i nie tak łatwo da się wyrzucić z Twojej głowy i Twojego życia. Zatem wcale nie pozbywaj się nawyków. Po prostu zamień je na inne – budujące, dodające skrzydeł i pozwalające cieszyć się w pełni każdą chwilą.

Zapytasz jak to zrobić? Już spieszę z odpowiedzią. Przejmij kontrolę nad swoimi myślami. Jeśli tylko zbliża się negatywna, dołująca myśl, szybko zastępuj ją inną. Gdy np. usłyszysz w swojej głowie głos: „ Nie dasz rady, jesteś beznadziejny”, szybko zamień to destrukcyjne zdanie np. na takie : „Jestem silny, z niejednym problemem w życiu dałem radę i teraz też sobie poradzę”. Gdy nie możesz zmotywować się do działania, bo Ci się nie chce, bo w sumie to i tak na pewno Ci nie wyjdzie, to tylko znak, że Twój cel nie jest wystarczająco mocny. Mając cel, który naprawdę chcesz osiągnąć, który jest dla Ciebie ważny, zrobisz wszystko, by go doścignąć i urzeczywistnić.

Osoba z nadwagą, której pragnieniem jest, schudnąć, mająca silny cel, jakim jest własne zdrowie i większa atrakcyjność, a tym samym lepsze samopoczucie, nie będzie szukać wymówek. Nie zakończy swojego działania na jednej wizycie w siłowni i jednym zdrowym posiłku, po czym nie zacznie znowu objadać się słodyczami i leżeć na kanapie. Będzie każdego dnia, walczyć ze swoimi dotychczasowymi złymi nawykami i zamieniać je na zdrowe, dobre. A gdy już to zrobi, jej życie zacznie inaczej wyglądać. To co, chcę Ci przez to przekazać to, wpoić Ci najważniejszą zasadę, która jest niezwykle istotna przy zmianie jakichkolwiek nawyków. Regularność – tylko konsekwentne i regularne działania, doprowadzają do osiągnięcia oczekiwanych efektów.

Zdefiniuj swój cel.

Zatem ustal swój cel, który pragniesz osiągnąć i obiecaj sobie, że zrobisz wszystko, żeby po niego sięgnąć. Zaplanuj sposób lub sposoby, które Ci w tym pomogą i realizuj je regularnie, konsekwentnie oraz wytrwale. Kolejną istotną kwestią jest bardzo niebezpieczny nawyk – poddawanie się wpływom otoczenia. O ile otaczający Cię ludzie, są wsparciem i motywacją, to nic złego Ci nie grozi. Lecz w sytuacji, gdy ktoś Cię dołuje, próbuje wmówić Ci że i tak tego nie dokonasz i nie poradzisz sobie, a Ty w to wierzysz, to już staje się dla Ciebie utrapieniem. Potem wałkujesz w swojej głowie te negatywne opinie, zdania, te bezwzględne ciosy i tracisz chęci na cokolwiek.

Musisz nauczyć się odzielać grubym murem od tego typu wpływów. Znaleźć w swoim otoczeniu ludzi, którzy w Ciebie wierzą i dodają tzw. pozytywnego kopa. To bardzo ważne z kim się zadajesz i w jakim towarzystwie spędzasz większość swojego czasu. Oczywiście nie na wszystkie kontakty masz wpływ. Zdaję sobie z tego sprawę. Nie odetniesz się od wszystkich, którzy są dla Ciebie toksyczni, fizycznie nie. Ale możesz zrobić to mentalnie. Wyrób w sobie nawyk, który sprawi, że żadne demotywujące słowa nie będą miały wstępu do Twojej głowy, a tym bardziej wpływu na to co robisz i co o sobie sądzisz.

Pracuj każdego dnia.

Chciałbym, żebyś zdał sobie sprawę, że jesteś wartościowym człowiekiem taki, jaki jesteś. I masz w sobie ogromną siłę, dzięki której możesz wiele zdziałać. Nikt natomiast nie mówi, że będzie łatwo. Zmiana nawyków, to praca każdego dnia, to kontrolowanie myśli każdego dnia. Na początku, bo jeśli pozytywne myślenie zakorzeni się w Tobie na stałe, to już będzie działało automatycznie.  Na drodze do tych zmian, napotkasz wiele trudności, kryzysów, przeszkód. Ale to nie będzie powodem do poddania się, do zaprzestania budowy siebie na nowo, poprzez zmianę myślenia. To będą tylko swego rodzaju testy, które będą mieć na celu wzmocnienie Cię, pokazanie Ci, że jesteś w stanie przezwyciężyć wszelkie trudności, na drodze do odzyskania szczęścia, spokoju, harmonii – pozytywnego życia.

Każdy poranek zaczynaj od uśmiechu i słów: „To będzie dobry dzień”. Nastawiaj się pozytywnie każdego dnia. Zmieniając swoje destrukcyjne nawyki myślowe – zmienisz całe swoje życie. Zaczniesz zupełnie inaczej postrzegać świat. Dostrzeżesz mnóstwo pięknych rzeczy, których do tej pory nie widziałeś, bo przepuszczałeś je przez „złe filtry”. Wszystko, co się dzieje, to nie jest rzeczywistość, tylko obraz tego jak Ty postrzegasz świat i otoczenie. Przerzucając się na nowe, pozytywne filtry, zaczniesz pełniej żyć, spotykać więcej wartościowych ludzi i zdobywać to, co do tej pory było dla Ciebie nieosiągalne.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *