Czym jest problem?

Na początku zastanówmy się, czym jest w ogóle problem?
Pewnie pierwsze, co przychodzi Ci do głowy to: trudność, kłopot, coś trudnego do rozwiązania, coś co komplikuje jakąś sprawę, czy nawet życie, coś co odbiera chęci do czegokolwiek i blokuje działanie. Czy taka właśnie definicja kłębi się w Twojej głowie?

Kiedyś też tak myślałem. Ale doświadczając w życiu wielu różnych sytuacji, rozmawiając z ludźmi
z różnymi problemami, zacząłem zupełnie inaczej podchodzić do tego tematu. I co ważne, od tej pory dużo łatwiej jest mi radzić sobie z przeciwnościami, które stają na mojej drodze. Po pierwsze warto spojrzeć na problem jako na wyzwanie. Podejść do tego zadaniowo. Coś się dzieje, trzeba temu sprostać. Jest to tym trudniejsze, gdy wkradają się we wszystko silne emocje. Często są to sprzeczne emocje, wzajemnie się wykluczające. To normalne, zwłaszcza gdy naruszona jest sfera życie, która ma duże znaczenie dla Ciebie. bez racjonalnego podejścia, chłodnego przeanalizowania sytuacji, nie jest możliwe skuteczne poradzenie sobie z czymś co odbiera poczucie harmonii i równowagę psychiczną.

Nabierz dystansu.

Przede wszystkim warto zdać sobie sprawę z tego, że każdy problem, sprawia tylko tymczasowe trudności, z którymi możesz sobie poradzić. Przede wszystkim daj sobie czas, by móc z większym dystansem spojrzeć na to co spędza ci sen z powiek. Rozbierz problem na mniejsze czynniki, zastanów się z czego on wyniknął i z czym jest związany. Dobrą metodą jest wczucie się w osobę trzecią, której chcesz doradzić i pomóc jej w tym, z czym się boryka. Odsuń ten problem od siebie. Spójrz na niego oczami kogoś obiektywnego. Może dostrzeżesz wtedy takie rozwiązania, których wcześniej nie byłeś/aś w stanie zobaczyć. Bardzo ważne w tym wszystkim jest to na jakim etapie rozwoju osobistego aktualnie jesteś. Siła charakteru i poczucie własnej wartości odgrywa tu rolę nie bez znaczenia. Mając świadomość swoich słabych u mocnych stron, rozwijając się każdego dnia, doświadczając i wyciągając wnioski z różnych sytuacji, znacznie łatwiej jest podejmować jakieś działania.

Nie zapominaj o celu.

Każdy ma w życiu jakieś cele. Najważniejsze to nie stracić ich z oczu przez pojawiające się problemy. Często jest tak, że gdy pojawia się przeszkoda, przesłania ona wszystko. Nie potrafisz normalnie funkcjonować, o niczym innym nie myślisz, masz wrażenie, że jesteś częścią jakiegoś chaosu. Skupiasz się jedynie na tym, co złe, co jest nie tak, co Ci przeszkadza. To nie wniesie do sprawy nic poza frustracją, brakiem komfortu psychicznego, poczuciem beznadziei. Nie możesz całego swojego życia sprowadzać do tej jednej „niewygodnej” rzeczy, czy sytuacji. Na pewno posiadasz wartości, osoby wokół, które dodają sił, motywują, pozwalają odnaleźć pozytywne aspekty we wszystkim. Może nawet jest książką, którą czytając nabierasz zupełnie innego spojrzenia na rzeczywistość i masz dobry humor. Znajdź te wszystkie elementy, które składają się na to, że jesteś szczęśliwy/a i wracaj do nich jak najczęściej. Pamiętaj też o swoich priorytetach. One nie zniknęły. Koncentruj się na nich, bo to one nadają sens. Problem to wyzwanie. Podejmij je, przemyśl wszystko, szukaj rozwiązania. Jeśli jest to na tyle skomplikowane, że sam/sama nie zdołasz sobie z tym poradzić, nie wstydź się poprosić o pomoc. Zawsze otrzymasz wsparcie, gdy zapukasz do właściwych drzwi.

Problem-Wyzwanie i co dalej?

Twoja osobowość ma wszystko, co jest potrzebne do tego by rozwiązywać problemy. Będziesz się musiał/a z nimi zderzać przez cale życie. Nie zmienisz tego, ale możesz zmienić swoje nastawienie.
Im częściej będziesz doświadczać trudnych sytuacji, tym lepiej będziesz sobie radził/ła z następnymi. Warto uczyć się kontrolować emocje, uspokajać myśli, racjonalnie podchodzić do tego, co Cię spotyka. Jest to trudna umiejętność, ale możliwa do zdobycia. Odpuszczając, uciekając przed każdym problemem, hamujesz swój rozwój. Wyzwania zmuszają do wychodzenia ze swojej strefy komfortu, sprawiają, że umacniasz się, nabierasz wiary w siebie, w swoje możliwości. Przyzwyczajasz się do podejmowania trudnych decyzji, zaczynasz przewodzić w swoim własnym życiu. Stajesz się liderem, przywódcą. Wiesz, że nie ma spraw beznadziejnych, jest tylko niewłaściwe podejście.

Nie wybiegaj myślami za daleko.

Błędem i pułapką w którą wpada osoba z problemem jest często zbyt dalekie wychodzenie
w przyszłość, nakręcanie się w negatywnym myśleniu, w którym problem rodzi następny problem i bagno, z którego ciężko będzie się wydostać. Takie wizje odbierają zdrowe podejście. Aby im zapobiec nie wybiegaj z myślami za daleko, skup się na tym  co tu i teraz. Nie zastanawiaj się nad tym, co jeszcze może się wydarzyć, po prostu działaj i staraj się zrobić wszystko by wyeliminować to, co
w pewnym sensie utrudnia Ci życie i odbiera dobry nastrój. Nie twórz niepotrzebnych scenariuszy przewidujących wszystko co najgorsze. Podejdź do tego zadaniowo. Coś się wydarzyło, trzeba teraz się z tym uporać.

Największe zalety rozwiązywania problemów.

Wiele zależy od Twojego podejścia.

W rozwiązywaniu problemów najważniejsze jest Twoje nastawienie. To od Ciebie zależy, czy pozwolisz wybić się całkowicie z rytmu życia codziennego, czy pozwolisz na to by jakaś sytuacja konfliktowa, przeszkoda, trudność rzutowała na całe Twoje życie. Jakkolwiek nazwiesz to, z czym przyjdzie Cię się zmierzyć, pamiętaj, że to wyzwanie, a Ty jesteś od tego by je podjąć i mimo wszystko wyciągnąć
z niego pozytywy, naukę, siłę. Każde doświadczenie, zwłaszcza to trudne i emocjonalne, pozwala Ci kształtować charakter, wzmacniać Twoją samoświadomość. Uczy Cię to zaradności, pokonywania własnych granic. Bo przekraczanie ich jest czasem potrzebne. Twoja strefa komfortu powinna się poszerzać, bo wtedy Ty stajesz się panem swojego losu i liderem swojego życia, który potrafi sobie poradzić w każdej sytuacji.


Zobacz również Czy zmiany są powodem do strachu?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *