Każdemu zdarzają się w życiu gorsze chwile, słabsze dni, brak motywacji i chęci do czegokolwiek. Powodów takiego stanu rzeczy może być wiele. Sposobów na to by się podnieść i zacząć wszystko od nowa jest naprawdę wiele. Pamiętaj, że zawsze zamiast skupiać się na tym co Cię boli, lepiej koncentrować się na skutecznych rozwiązaniach i nauczyć się wchodzić z takiego stanu.

Gdy rzeczywistość przygniata i brakuje pomysłu na to jak wybrnąć z poczucia beznadziei, możesz podjąć kilka kroków, dzięki którym uporządkujesz to, co masz w głowie i zaczniesz na nowo stawiać konkretne kroki w kierunku realizacji swoich celów i spełniania swoich marzeń.

Po pierwsze – ochłoń.

Daj sobie czas na nabranie dystansu do sytuacji i spojrzenia na nią z nieco szerszej perspektywy. Gdy masz wiele na głowie, a problemy się nawarstwiają, ciężko jest zebrać myśli i zacząć racjonalnie podchodzić do tego co się dzieje.

Przemyśl to, czy to co się stało rzeczywiście oznacza dla Ciebie koniec świata i sytuację bez wyjścia. Najczęściej wcale tak nie jest. Lecz gdy w grę wchodzą emocje, ciężko jest kalkulować na chłodno. Zatem czas jest tu najlepszym doradcą i gdy poczujesz, że emocje opadły i jesteś w stanie uporać się z tym, co Cię powaliło i wykluczyło z normalnego funkcjonowania, zacznij zimną analizę tego, co się tak naprawdę wydarzyło.

Po drugie – nie stawiaj siebie w roli ofiary.

Gdy jest Ci źle, możesz mieć tendencję do demonizowania wszystkiego, wyolbrzymiania zdarzeń i przedstawiania przed samym sobą swojej osoby jako nieporadnej, pechowej i takiej, która nie ma szans na osiągnięcie czegokolwiek. To nieprawda. Chwilowy brak formy minie. Twoje życie się na tym nie kończy. Możesz w każdej chwili podjąć decyzję o tym, że zaczynasz wszystko od nowa. Możesz w każdej chwili zacząć siebie szanować i cenić oraz wierzyć we własne możliwości. Dopóki nie zdasz sobie sprawy jak bardzo wartościowym człowiekiem jesteś, będziesz wciąż błądził pomiędzy swoimi oczekiwaniami, a presją i opinią otoczenia. To droga donikąd.

Po trzecie – uwolnij się od presji.

Presja otoczenia i uzależnienie od opinii innych oraz strach przed ośmieszeniem w ich oczach, potrafią wyrządzić prawdziwą krzywdę. Musisz sobie uzmysłowić, że nie jesteś marionetką w niczyich rękach. Jesteś człowiekiem, który się zagubił, który zwątpił, ale który w każdej chwili może odzyskać kontrolę nad swoim własnym życiem. Wbrew temu co Ci się w tej chwili wydaje, to wcale nie jest takie trudne i niewykonalne.

Po czwarte – nie zaszywaj się w swojej skorupie.

Najgorsze co możesz zrobić, gdy czujesz że wpadłeś w dołek, to odizolować się od wszystkich, zaszyć w jakiejś samotni i cierpieć. Wyjdź do ludzi, porozmawiaj z tymi, na których zwykle możesz liczyć, opowiedz o swoich problemach. Jeśli sytuacja jest naprawdę poważna i czujesz, że sam się z tym nie uporasz, nie wahaj się skorzystać z pomocy specjalisty. Jeśli jednak wiesz, że masz w sobie tą siłę, tylko potrzebujesz jakiejś iskry, żeby ją na nowo wskrzesić, szukaj motywacji wszędzie tam , gdzie to tylko możliwe. Zatop się w jakiejś dobrej książce motywacyjnej, przypomnij sobie historie ludzi, którzy czuli to co Ty i stanęli na nogi udowadniając sobie, że mogą wiele osiągnąć, jeśli tylko nie poddadzą się i nie zniechęcą negatywnymi zdarzeniami, które się pojawią.

Po piąte – pomagaj innym.

Zrób coś do innych, wyświadcz komuś jakąś przysługę zupełnie bezinteresownie. Skup się innych ludziach, nie myśl tylko o sobie i swoich problemach. Pomaganie poprawia samopoczucie. Zaczynasz dostrzegać, że jesteś potrzebny, że inni Cię doceniają za to jaki jesteś, a nie za to co masz. Uśmiechaj się do ludzi. Dziel się dobra energią, ona naprawdę wraca i to najczęściej z nawiązką. Okazuj uczucia, mów ludziom, na których Ci zależy ile dla Ciebie znaczą. Nie zapominaj o małych gestach, które tak naprawdę potrafią powiedzieć o Tobie najwięcej. Słowa mają moc, ale to czyny mówią najwięcej o człowieku.

Po szóste – weź się w garść.

Użalanie się nad sobą naprawdę w niczym nie pomaga. Życie to nie bajka. Raz jest wspaniale, innym razem czujesz samą gorycz. Jeśli się z tym nie pogodzisz, ciężko będzie Ci funkcjonować. Grunt to potrafić sobie wiele rzeczy wytłumaczyć, zracjonalizować. Gorsze chwile wbrew pozorom umacniają. To wszystko zależy od tego jak podejdziesz do sprawy, czy się poddasz, czy zmotywujesz do walki. Czy jesteś gotów pokonywać swoje słabości, czy dasz się pokonać. Tylko Ty sam możesz podjąć decyzję o tym, którą drogę obierzesz. Tylko Ty sam możesz podnieść się i ruszyć przed siebie.

Po siódme – miej cel. To on sprawi, że odzyskasz poczucie sensu.

Jeśli masz cel, jeśli wiesz czego chcesz, choć straciłeś chwilowo wiarę, masz szansę odzyskać równowagę. Nie rezygnuj z tego na czym Ci tak bardzo zależy. Zasługujesz na to by Twoje pragnienia stały się rzeczywistością. Zasługujesz na to by zdobywać swoje własne szczyty i czerpać satysfakcję z sukcesów mniejszych, czy większych. Jeśli tego bardzo chciałeś, to znaczy że jest dla Ciebie ważne i nie możesz tak po prostu o tym zapomnieć. Działaj! Zaplanuj po raz kolejny w swojej głowie konkretne kroki. Bądź konsekwentny i nie wątp w to, że Ci się uda. Dawaj z siebie wszystko. Ucz się na kolejnych doświadczeniach, rozwijaj, zdobywaj wiedzę i szukaj nowych rozwiązań. Możliwości jest zawsze wiele. Tylko jasny umysł potrafi je dostrzec. Jeśli Twoje myśli są rozbiegane, nigdy nie sprecyzujesz odpowiednio swoich działań i nie dotrzesz do mety.

Każdy ma w życiu gorsze momenty.

Pamiętaj, że każdy ma swoim życiu gorsze momenty i trzeba przyjąć to jako coś naturalnego. Nigdy nie trać z pola widzenia swoich priorytetów, pamiętaj o tych, którzy są z Tobą i Cię wspierają. Nie odcinaj się od ludzi, którzy wierzą w Ciebie, doceniają Twoją wartość i nigdy w Ciebie nie wątpią. Daj sobie czas żeby odetchnąć, a potem zbierz siły i rusz do przodu z podniesioną głową i nową energią oraz pomysłami. Ciesz się życiem i nie martw zbyt długo. Po co masz później żałować, że zmarnowałeś najpiękniejsze lata na niepotrzebne obawy i smutki.

Zobacz teź Co z tą motywacją? Gdzie jej szukać?

 

Zrób sobie prezent  Moja książka

Odwiedź mnie na Facebooku 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *