Opinie innych to nie prawda o Tobie.

Mówi się, że ile ludzi, tyle opinii i że każdemu nigdy się nie dogodzi. Jest wiele prawdy w tym stwierdzeniu. Ludzie często stają się więźniami cudzych opinii. Wiele działań w swoich życiu nie podejmują w obawie przed oceną otoczenia, lub też cokolwiek robią, z tyłu głowy towarzyszy im myśl: „ Ale co inni sobie o mnie pomyślą”.

Każdy chce czuć się akceptowanym, lubianym i szanowanym. To naturalne i zrozumiałe. Ale gdy staje się to poniekąd pewnego rodzaju obsesją i sprawia, że zaczynasz funkcjonować dostosowując się do oczekiwań innych, może stać się to niebezpieczne.

Oddając innym tak dużą moc oddziaływania na Ciebie, popełniasz ogromny błąd. Pozwalasz na to by czyjeś myśli lub Twoje wyobrażenia o nich sterowały Twoim życiem. Twoją rzeczywistością staje się to w co wierzysz, że myślą o Tobie inni. Co zrobić by nie wpaść w to błędne koło?

Co o mnie sądzą?

Wyobraź sobie taką sytuację: wchodzisz do pokoju pełnego nieznajomych ludzi. Idziesz środkiem i czujesz ich wzrok na sobie. Czy zastanawiasz się co w tym momencie o Tobie myślą? Czy czujesz się usztywniony, wręcz sparaliżowany tym, że na Ciebie patrzą, że Cię oceniają? Albo gdy jesteś w sytuacji towarzyskiej w grupie ludzi nagle ktoś patrzy w Twoją stronę i coś szepcze do innych, to jesteś przekonany że mówi o Tobie? I w dodatku, że na pewno mówi źle? Jeśli opisane wyżej zdarzenia brzmią znajomo, to znaczy, że przejmujesz się opinią innych ludzi i nie czujesz się pewnie sam ze sobą.

Jak przestać sobie to robić?

 

 

 

 

 

 

 


Opinie pozostaną tylko opiniami, nie faktami.

Musisz zdać sobie sprawę z tego, że opinie, to nie fakty. Ktoś kto Cię ocenia może Cię nawet dobrze nie znać, nie wiedzieć za wiele na Twój temat. Dlaczego więc jego zdanie tak Cię interesuje i powoduje Twoje złe samopoczucie? Inni ludzie nie są odzwierciedleniem Twojego życia, czy tego kim jesteś. Warto zdać sobie sprawę z tego, że ich słowa będą mieć taką moc, jaką sam im nadasz. Jeśli wierzysz w coś, to staje się to prawdą. Zatem zastanów się, czy chcesz wierzyć w to co mówią inni?

Opinie innych, a poczucie własnej wartości.

Ludzie przejmują się opiniami, gdy mają zbyt niskie poczucie własnej wartości. Brak pewności siebie i zaufania do swojej własnej osoby powoduje, że to inni stają się wyrocznią. Branie do siebie wszystkiego, martwienie się niepochlebnymi słowami, zwykle wiąże się z brakiem wiary w siebie. Gdy wiesz kim jesteś, masz ugruntowane wartości, zasady, którymi się kierujesz, to żadne opinie nie będą w stanie tych zachwiać w jakikolwiek sposób i zaburzyć Ci normalnego funkcjonowania.

Akceptacja siebie kluczem do sukcesu.

Brak akceptacji względem samego siebie powoduje, że opinie innych stają się ważne, dotykają i potrafią zakłuć w samo serce. Nawet te najbardziej fałszywe, nie mające nic wspólnego z Tobą i Twoim życiem, sprawiają, że czujesz się źle. Dlatego na samym początku warto nauczyć się akceptować samego siebie, doceniać to kim się jest i co się ma, a troska o opinię innych zniknie sama bezpowrotnie.

Nie proś o uwielbienie., nie oczekuj oklasków, nie błagaj o miłość. Gdy będziesz wciąż szukał potwierdzenia swojej wartości w oczach innych ludzi, staniesz się podatny na manipulacje. Pozwolisz na to by czyjeś nastroje i emocje wpływały na Ciebie, uzależnisz się od tych stanów i będziesz wiecznie nieszczęśliwy.

Emocjonalne więzienie.

Uzależniając się od opinii innych , sam wkładasz się do emocjonalnego więzienia. Nigdy nie poczujesz jak to jest cieszyć się życiem i czerpać radość z chwili, bo będziesz wciąż czuł presję i ogromny ciężar jakim jest ciągłe zastanawianie się nad tym co ludzie sądzą na Twój temat.

Doceń swoją wartość.

Gdy dobrze czujesz się sam ze sobą, nie potrzebujesz informacji zwrotnej, pochodzącej z zewnątrz. Doceń siebie i szanuj siebie. Nie powinieneś zważać na  ludzkie spojrzenia, oceny, czy plotkowanie. Ci, którzy negatywnie oceniają, zwykle nie znają ani Ciebie, ani Twojej historii.

Skup się swoich celach.

Zamiast marnować czas i energię na zastanawianie się nad tym, co ktoś sądzi na Twój temat, lepiej ten czas przeznaczyć na realizację swoim celów i pragnień. Przejmowanie się opiniami działa destrukcyjnie na Ciebie i hamuje Twoje działania.

Nie staraj się dogodzić wszystkim.

To bardzo zgubne i doprowadza jedynie do irytacji i ciągłej walki z wiatrakami. Choćbyś nie wiem jak się starał, nigdy nie sprawisz, że każdy będzie zadowolony, że każdy będzie Cię podziwiał i doceniał. Jest to niemożliwe i nie ma najmniejszego sensu. Dlatego powinieneś po prostu odpuścić takie myślenie i skupić się na sobie, swoich priorytetach i najbliższych Ci osobach. Spełniając swoje marzenia i otaczając się wspierającymi ludźmi, nie będziesz miał czasu na zajmowanie się innymi.

Przejmując się cudzymi opiniami:


Czy to, co sądzą inni naprawdę ma dla Ciebie znaczenie?

Wiesz już, ze ludzie są skupieni przede wszystkim na sobie, dlatego Twojej głowy nie powinno zaprzątać to, co sobie mogą myśleć. Działasz wtedy na siebie destrukcyjnie i nie przyniesie Ci to niczego dobrego. Czy byłeś już w sytuacji, gdy strach przed Tym jak inni Cię ocenią, sparaliżował Cię na tyle, że nie zrobiłeś tego, co chciałeś i się wycofałeś? Jeśli tak, podziel się swoją opinią w komentarzu 😊

 

Sprawdź też Jak zmienić złe nawyki myślowe na te, które motywują do działania.

Odwiedź mnie na Facebooku 

Zrób sobie prezent – Moja książka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *