Motywacja naturalną potrzebą człowieka.

Ludzie od zawsze potrzebowali motywacji, potrzebowali energii, która popycha do działania i sprawia, że ma się ochotę i siłę na osiąganie swoich celów i pokonywanie pojawiających się na drodze licznych przeszkód. Mimo wielu sceptyków, którzy wciąż krytykują pracę coachów, zapotrzebowanie na ich usługi nie maleje. Jest wielu zagubionych i niewierzących w siebie ludzi, którzy potrzebują wskazania kierunku, pokazania w jaki sposób można żyć na wyższym poziomie, spełniając swoje marzenia, ambicje, realizując cele.

Osoby pracujące nad sobą samodzielnie, czy współpracując z doświadczonym coachem, stają się pewniejsze siebie, dokonują bardziej świadomych wyborów. Nikt za nich tej pracy nie wykonuje, lecz wskazuje jedynie kierunek, odkrywa drzemiące w nich możliwości i potencjał. Działanie musi podjąć każdy indywidualnie.

Coach pomaga zrozumieć samego siebie.

Coach pomaga lepiej zrozumieć samego siebie i sprawia, że ludzie odkrywają zupełnie nowe sposoby działania, zaczynają dostrzegać nowe alternatywy, sytuacje bez wyjścia nagle przedstawiają się w zupełnie innym świetle. Coach potrafi skutecznie zachęcić do zmiany życia na lepsze. Do zmiany destrukcyjnych nawyków myślowych i zachowań na takie, które będą wpływać pozytywnie na danego człowieka.

Gdzie szukać motywacji.

Dla tych, którzy chcą zmienić swoje życie na lepsze, potrzebują zmian i są na nie gotowi, motywacja staje się niezbędnym narzędziem, dzięki któremu będą sięgać po coś więcej, niż tylko to, co przynosi los. Bez niej nie da się rozwijać i pokonywać swoich słabości, strachu, czy ograniczeń. Osoba zmotywowana, jest zdolna do czynienia rzeczy, o których ludzie bez motywacji mogą jedynie pomarzyć.

Droga do celu nigdy nie jest łatwa.

Ludzie mają tendencję do szybkiej rezygnacji z wyznaczonego celu, bo przeraża ich już sama droga do niego. Nim zaczną cokolwiek robić w tym kierunku, już kłębią im się w głowie czarne scenariusze, narastają problemy i zniechęcenie zaczyna sięgać zenitu. Wycofują się już zanim w ogóle podejmą jakąkolwiek próbę.

„Klucz do osobistej motywacji można zawrzeć w czterech słowach: ciekawość, pewność siebie, odwaga i zdecydowanie.”
Walt Disney

Jak poczuć się zmotywowanym i gotowym do działania?

Wielu ludzi ma problem z tym skąd brać tą motywację, jak ją w sobie odkryć.

Kluczowe w tym momencie jest zadanie sobie pytania: Co chcę zrobić i po co chcę to zrobić? Gdybym mógł, to co zmieniłbym w swoim życiu i jak wpłynęłoby to na moje samopoczucie? Co bym mi to dało?

Musisz jasno określić swój cel, wiedzieć czego chcesz i po co Ci to. Już sama myśl o celu powinna Cię motywować. Wyobrażaj sobie to co, się stanie gdy ten cel osiągniesz. Jak się będziesz wtedy czuł, co się zmieni w Twoim życiu, jakie zyskasz korzyści dzięki temu, co zmieni się w Tobie i Twojej rzeczywistości.

Zastanów się też jakie będą Twoje pierwsze kroki, zbliżające Cię do tego celu. Nie musisz z góry planować wszystkich działań, one zaczną się same nasuwać i pojawiać na horyzoncie, gdy zaczniesz działać. Najważniejszy jest ten pierwszy krok, elastyczność i energia. Wyznacz swoje mocne i słabe strony, bądź świadomy tego, w czym jesteś naprawdę dobry, rozwijaj tą cechę i wykorzystuj ją na drodze do osiągania celów.

Realista, czy bujający w obłokach?

Niewątpliwie mało realne marzenia, mogą przysporzyć jedynie irytacji i niechęci, bo są z góry skazane na niepowodzenie. Sam wiesz najlepiej, co jest dla Ciebie możliwe, a co nigdy się nie zdarzy, z przyczyn niezależnych od Ciebie. Wyznaczaj sobie cele, do których już sama droga będzie dla Ciebie frajdą i niesamowitą przygodą. Marzenia, które pozostają jedynie w głowie, w świecie fantazji są potrzebne, ale wyznaczając sobie cele, bądź realistą. Takim, który wierzy w siebie i swoje i możliwości i wie, że istnieje wiele rozwiązań, tylko trzeba je odnaleźć , otworzyć się na nie zamiast od razu spalać swoje szanse już na starcie.

Chęci i determinacja kluczem do celu.

Chcąc cokolwiek osiągnąć, musisz pamiętać o tym, że bez odpowiedniej energii, determinacji i chęci, będzie to niemożliwe. Musisz wyrobić w sobie tą siłę, dzięki której się tak łatwo nie wycofasz i nie zrezygnujesz. Sport jest jednym ze sposobów na nauczenie się samodyscypliny. Nie musisz robić nic wyczynowo, chodzi o regularność i nawyk. O robienie czegoś konsekwentnie i bez wymówek. Oprócz tego, że zachowasz dobrą kondycję i zdrowie, to zyskasz dzięki temu równowagę psychiczną, stabilność w działaniu i upór. Będzie Ci to pomagać na każdej drodze do celu.

Szkoda moich starań, bo i tak się nie uda.

Pułapka, w którą wpędza się wielu ludzi to podejście do życia na zasadzie: „ Nie ma sensu próbować, bo i tak będzie jak zwykle i poniosę porażkę”. Każdy zalicza nieudane próby, nawet po stokroć. Ale jedni mimo to próbują dalej i w końcu osiągają to co chcą, a inni zniechęceni i zniesmaczeni poddają się i wracają do tego co było.

Całe Twoje życie to będzie zawsze sinusoida. Raz lepiej, raz gorzej, raz zwyciężysz, raz nie. Chodzi o to, żeby jak najwięcej wyciągać przede wszystkim z tego, co nie wychodzi. Sukces dodaje pewności siebie, łechce ego, sprawia, że czujesz się panem życie, utwierdza Cię w Twojej mocy, kompetencji, mądrości. Ale to z porażek nauczysz się najwięcej. To one wyrobią w Tobie kreatywność, nauczą samodzielności, umiejętności rozwiązywania problemów i radzenia sobie z różnym przeszkodami, które napotkasz i których nie unikniesz.

To na czym się koncentrujesz, tego masz najwięcej.

Zasada jest prosta. Jeśli koncentrujesz się na dobrej zmianie, na możliwościach i szansach, to je znajdziesz. Poznajesz wtedy odpowiednich ludzi, widzisz wszystko w szerszej perspektywie i Twój umysł pracuje kreatywnie. Zaczynasz dostrzegać, że znajdujesz się w odpowiednim miejscu i czasie, a tak naprawdę to po prostu z każdej sytuacji potrafisz wyciągnąć to, co dobre i wykorzystać ją albo do nauki i rozwoju albo jako trampolinę do zbliżenia się do swojego celu.

Koncentrując się na tym co stanowi problem, przeszkodę, co może Ci utrudnić działanie, wytrącić z rytmu, zniechęcić, przysporzyć kłopotów, siłą rzeczy będziesz to znajdował. Zobaczysz to, co w danej chwili będziesz chciał zobaczyć. Myśląc o tym, że Ci się nie uda, bardzo często tak właśnie będzie. Sam swoim nastawieniem zabijesz w sobie dobrą energię, skupienie, motywację i determinację. A wtedy naprawdę ciężko osiągnąć jakikolwiek cel.

To co usłyszysz, zapomnisz; to, co zobaczysz, zapamiętasz; to, co zrobisz, zrozumiesz.

W motywacji bardzo ważny jest rozwój. Praca nad sobą samym, nad swoim myśleniem i nastawieniem to podstawa. Najważniejsze jest jednak działanie. Samo nic się nie dzieje, gdy nie wykonasz zdecydowanego ruchu, gdy nie jesteś aktywny, nie podejmujesz konkretnych kroków, nigdy nie zrozumiesz, czym tak naprawdę jest droga do celu. Nigdy nie poczujesz tego czym jest pokonywanie własnych słabości, przekraczanie swojej strefy komfortu i prawdziwy smak zwycięstwa. Zwycięstwa na które zasłużyłeś i które wypracowałeś sam dzięki swojej pracowitości i postawie życiowej.

Narzekanie nie popłaca.

Gdy przyjrzysz się ludziom wokół, to zauważysz jak wielu jest narzekających i permanentnie niezadowolonych z życia. Co ciekawe, najczęściej jest tak, że rzeczywiście ich życie nie jest zbyt udane, a czego się nie podejmą, to faktycznie się nie udaje. Ich nastawienie zakrzywia ich własny obraz rzeczywistości, blokuje ich potencjał i zamiast przybliżać do celu to wciąż od niego oddala i sprawia, że napotykają na swojej drodze same przeszkody. I tak to działa. Dlatego radzę Ci trzymać się jak najdalej od takich osób, dla Twojego dobra. Motywacji sprzyjają ludzie, którzy powoduję, że rosną skrzydła, dlatego dobrze mieć właśnie takich wokół siebie. Staraj się nimi otaczać, a toksycznych narzekaczy trzymaj na dystans. Sam nigdy nie narzekaj i zamiast szukać na wymówek i potęgować problemy, zacznij je rozwiązywać i podchodzić do nich jak do wyzwania. 

„Twój świat jest odbiciem ludzi, którzy go tworzą.”

Wszystko będzie miało sens, jeśli sam go nadasz.

To Ty decydujesz o tym co jest dla Ciebie najważniejsze i to Ty wybierasz to, za czym chcesz podążać. Gdy czujesz sens, masz motywację. Gdy tego sensu nie widzisz, motywacja znika. Jeśli coś czujesz, czegoś pragniesz, myśl o tym żeby to osiągnąć i nie zważaj na przeciwności. Nie pozwól by zniknął z Twojego pola widzenia ten punkt, który jest dla Ciebie kluczowy i dla którego robisz to wszystko, co robisz. Musisz jasno sprecyzować swoje priorytety, swoje wartości. Zlikwidować ten chaos, który panuje w Twojej głowie. W harmonii każdy cel jest na wyciągnięcie ręki, trzeba tylko z odwagą po niego sięgnąć.

Wyluzuj się.

Pamiętaj, bycie zawsze zmotywowanym i napełnionym energią twórczą nie jest możliwe. To normalne, że będą w Twoim życiu dni, kiedy to nie będziesz miał chęci na nic, gdy na chwile stracisz grunt pod nogami i zagubisz się nie wiedząc czego tak naprawdę chcesz. No naturalne. Daj sobie wtedy czas. Wyluzuj się, niech umysł odpocznie, a myśli same swobodnie przepływają. Gdy przestaniesz na siebie naciskać i wymuszać cokolwiek, przekonasz się, że cel sam się pojawi. Świeżość powróci i nowe siły do działania. Czasem po prostu trzeba się zresetować, ochłonąć, odciąć od otaczającej rzeczywistości. Niech to trwa tyle, na ile możesz sobie pozwolić. Płyń z tym i spokojnie zaczekaj aż zapał powróci, a plan sam nakreśli się w Twojej głowie.

To co robisz, ma zbliżać Cię do celu.

W motywowaniu siebie najważniejsze jest robienie tego, co zbliża Cię do celu. Świadomość, że Twoje działanie doprowadzi Cię do dobrej zmiany, do osiągnięcie tego czego pragniesz i do udowadniania samemu sobie, że możesz tak wiele w swoim życiu zmieniać na lepsze, jeśli tylko nie będziesz się poddawał i zniechęcał niepowodzeniami. Staraj się posiadać silny cel i odkryj w sobie świadomość dlaczego coś robisz, a wtedy nie będziesz się zastanawiał jak i po co? Po prostu będziesz do tego zmierzał i nigdy się nie zniechęcisz, póki tego nie zdobędziesz. Wtedy nie będziesz zastanawiał się nad kierunkiem, bo będziesz dokładnie wiedział dokąd zmierzasz. 

 

Odwiedź mnie na Facebooku 

Zrób sobie prezent  Moja książka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *