Twój umysł jest jak gąbka, która chłonie nie tylko wiedzę, ale także tysiące innych bodźców pochodzących z zewnątrz, od innych ludzi. Niektóre informacje przepuszcza i zapomina o nich, innymi nasiąka na długo. Dopóki nie podejmiesz decyzji by pozbyć się trującej substancji, która Cię pochłonęła, będziesz żył, nosząc w sobie fałszywy obraz swojej osoby i otaczającej Cię rzeczywistości.

O ile są to pozytywne aspekty, wartości i przekonania, które wzmacniają, tym lepiej dla Ciebie. Istnieje jednak sporo niszczących i destrukcyjnych opinii, przekonań, którymi przesiąknąłeś już w dzieciństwie lub w późniejszym okresie, i które niszczą w Tobie naturalny potencjał i osłabiają Twoją siłę do dokonywania pozytywnych zmian, samorealizacji, pokonywania swoich barier, czy spełniania marzeń.

W tym artykule przedstawię Ci 10 największych kłamstw, które ktoś wpoił Ci do głowy, w które wierzysz i które zaburzają Twoje naturalne zdolności do kierowania swoim własnym życiem oraz realizowania swoich pragnień.

1. Jesteś do niczego.

Jest wielu ludzi, którzy już od najmłodszych lat byli karmieni ciągłą krytyką i licznymi zarzutami. Gdy ktoś przez lata skutecznie obniża Twoje poczucie własnej wartości, wmawia Ci, że nic nie potrafisz i niczego nie osiągniesz, to w końcu zaczynasz w to wierzyć. Musisz zdać sobie sprawę, że jest to kłamstwo i to bardzo niszczące i niebezpieczne, bo odbiera Ci wiarę w siebie i szacunek do samego siebie.

Wiele w Twoim życiu zależy właśnie od Ciebie i to Ty decydujesz o tym, którą drogą podążasz. Jesteś wartościowym człowiekiem, który może wiele zdziałać i realizować krok po kroku swoje cele, jeśli tylko pokonasz drzemiący w Tobie strach i wątpliwości. Przed Tobą całe życie. Nie marnuj go na fałszywe stwierdzenia, które nie mają z Tobą nic wspólnego. Miej pasję, staraj się zdobywać jak najwięcej wiedzy na temat tego, co Cię najbardziej interesuje i ekscytuje. Jeśli podejmiesz konkretne działanie, sam się przekonasz jak duże są Twoje możliwości.

2. Nie masz wpływu na to jak potoczy się Twoje życie.

Jest to kłamstwo, w które również wierzy wielu ludzi. Poddają się rzeczywistości i przyjmują to, co podrzuca im los. Tak naprawdę Twoje życie jest sumą Twoich decyzji, wyborów i działań. Twoje nastawienie również nie jest tutaj bez znaczenia. To prawda, że nie na wszystko masz wpływ. Życie bywa zaskakujące i przewrotne. Ale to od Ciebie zależy jak będziesz reagował na pewne sytuacje i czy negatywne zdarzenia będą mieć pozytywne skutki w Twoim życiu.

Podejmuj świadome decyzje. Nie działaj pod wpływem emocji, impulsu. Owszem, czasem warto rzucić się w przepaść i przekonać się, że można nad nią latać. Ale gdy w grę wchodzą ważne kwestie i działa się pochopnie, to można się prędzej sparzyć, niż poszybować w górę. Wiele od Ciebie zależy. Nie jesteś latawcem puszczonym bezwolnie na wiatr. Możesz mieć ster swojego życia w swoich własnych rękach, tylko chwyć go i nie oddawaj nad nim nikomu kontroli.

3. Tylko oszukując możesz się czegoś dorobić.

To przekonanie głównie ludzi, którzy sami nie potrafili nic osiągnąć i przekazują je dalej np. swoim dzieciom, uznając za prawdę. Że sukces i pieniądze to domena oszustów, krętaczy i złodziei. Jeśli ktoś wpoił Ci kiedykolwiek taką myśl i zakorzeniła się ona w Twoim umyśle to wiedz, że będzie Ci ciężko zrealizować jakikolwiek cel i prowadzić życie na wyższym poziomie.

Zdobywając wiedzę, doskonaląc swoje umiejętności i robiąc z pasją wartościowe rzeczy, jesteś na bardzo dobrej drodze do osiągnięcia spełniania, komfortu finansowego i satysfakcji. Nie jest to łatwa sprawa, ale jak najbardziej możliwa do wypracowania. Mając głowę na karku i podejmując słuszne decyzje, masz szansę wspiąć się bardzo wysoko,. Przecież nie po to żyjesz by odkładać grosz do grosza i żyć od wypłaty, do wypłaty skromnie i wciąż czując, że Ci brakuje.

Pomyśl jak wielką potęgą jest internet. Poszukaj sposobów na spełnienie w przestrzeni, w której tak naprawdę nie ma ograniczeń. Jeśli nie masz wiedzy na ten temat, wystarczy chcieć ją znaleźć i zrobić coś dla siebie i lepszego życia.

4. Ludzie są fałszywi, nie warto ufać nikomu.

Być może ktoś kiedyś wpoił Ci to kłamstwo albo sam po licznych zranieniach wyrobiłeś w sobie tą opinię. Brak lojalności ze strony innych i rozczarowania potrafią skutecznie zniechęcić do ludzi i sprawić, że zamykasz się przed całym światem w obawie przed kolejną bombą w postaci fałszu i obłudy, ze strony tych, po których się tego nie spodziewałeś.

Ludzie są różni. Nie każdy kieruje się w życiu wartościami i określonymi zasadami. Są ludzie dobrzy, szczerzy i życzliwi oraz tacy, którzy nie mają skrupułów i żadnych barier, jeśli chodzi o potraktowanie kogoś bez szacunku. Są też tacy, którzy zwyczajnie popełniają błędy. Nikt nie jest ideałem.

Czy Tobie nie zdarzyło się nigdy nikogo oszukać, sprawić mu przykrość, czy złożyć obietnice bez pokrycia? Nie ma ludzi kryształowych. Warto spojrzeć na świat z dystansem i nauczyć się wybaczać innym potknięcia. Jasne, że nie każdy zasługuje na kolejne szanse, ale też nie warto wrzucać wszystkich do jednego worka i skreślać ich by płacili za winy kogoś, kto źle Cię potraktował.

5. Lepiej się nie wychylać z tłumu i robić swoje po cichutku.

Pokora jest bardzo ważna, ale nie zawsze powinieneś siedzieć cicho i wtapiać się w tłum, nie zabierając głosu.To w wielu domach standardowe zasady dobrego wychowania: „Siedź cicho, nie odzywaj się, bądź miły….” etc.

Każdy ma swoje opinie tylko nie każdy ma odwagę wypowiedzieć je na głos. Nie możesz ciągle chować głowy w piasek i skrywać się za innymi. Masz prawo mieć swoje zdanie i wyrażać ja na głos. Tak jak każdy inny człowiek. Gdy ktoś Cię krytykuje i nie jest to krytyka konstruktywna nie musisz się godzić na takie traktowanie. Nie boj się mówić co myślisz i co czujesz oraz okazywać swoje prawdziwe emocje. Tłumiąc coś wewnątrz siebie, w końcu nie wytrzymasz i wybuchniesz. Możesz mówić wprost i z poszanowaniem praw drugiego człowieka. Pomoże Ci w tym nauka asertywności. Przeczytasz o niej tu ASERTYWNOŚĆ, CZYLI O SZTUCE MÓWIENIA „NIE”.

6. Najważniejsza jest rodzina, Ty masz być na drugim planie.

To kłamstwo, które jest znacznie bardziej popularne wśród kobiet. Uważają, że ich potrzeby są znacznie mniej istotne niż potrzeby bliskich. Ciągłe poświęcenie i zapominanie o sobie to nic dobrego.

Warto myśleć o najbliższych i się o nich troszczyć, ale nie własnym kosztem. Kto myśli o Tobie i o tym, abyś miała czas dla siebie i mogła np. realizować swoją pasję? Musisz w tym wszystkim znaleźć przestrzeń dla siebie, dla swojego rozwoju, dla swojego komfortu. Dbanie o siebie i swoje dobro to nic złego. Jesteś tak samo ważna jak Twój mąż, dzieci, czy rodzice. Twoje życie również jest wielką wartością. Dlatego czerp z niego radość i miej sferę zarezerwowaną tylko dla siebie.

7. Ucz się na błędach innych, sam ich unikaj.

Jasne, że warto obserwować innych, inspirować się i uczyć od najlepszych. Ale nie da się uniknąć błędów. To z błędów i porażek, które sam doświadczasz, wyciągasz najcenniejsze lekcje. Dlatego nie obawiaj się przeszkód i złych decyzji. Często jest tak, że najpierw trzeba dokonać szeregu złych wyborów, aby dojść do sedna i w końcu trafić w to właściwe miejsce, do którego zmierzasz.

Można uczyć się od innych, słuchać ich, obserwować, ale najwięcej zapamiętasz doświadczając i odkrywając coś samodzielnie, przeżywając coś na własnej skórze. Porażki bolą. Ale ten ból da Ci cenne wskazówki na całe życie.

8. Masz tylko jedno wyjście.

Niektórzy od dziecka słyszą bezwzględne słowa: „nie masz wyjścia”, „musisz zrobić to, czy tamto”, „jest tylko jedno wyjście z tej sytuacji”. W szkołach też często uczą nawyku, że jest tylko jedna prawidłowa odpowiedź. I tak niektórzy ludzie w stresowych, czy problematycznych sytuacjach mają wrażenie, że albo nie ma mają wyboru, albo muszą postawić wszystko na jedną kartę, bo tylko jedna decyzja może być tą dobrą. Tak rodzi się bezradność i poczucie, że jest się w pułapce.

Nigdy nie jest tak, że masz tylko jedno wyjście. Zawsze jest wiele rozwiązań, tylko ich po prostu nie znasz, nie dostrzegasz. Z większości problemów da się wyjść. Możesz podołać wielu wyzwaniom, tylko musisz otworzyć się na te możliwości, zapanować nad negatywnymi emocjami i trzeźwym, chłodnym okiem ocenić wszelkie warianty, przeanalizować wszystko patrząc na to jakby z boku. Impulsywne podejście często jest złym doradcą.

9. Możesz źle się czuć przez innych ludzi.

To kłamstwo, w które wielu ludzi wierzy i które jest obecne w ich życiu na co dzień. Jeśli spotkają się z jakąś nieprzyjemną sytuacją, usłyszą od kogoś kilka gorzkich słów, zostaną skrytykowani, wyśmiani, źle ocenieni, realnie wpływa to na ich samopoczucie, a raczej jego pogorszenie, spadek motywacji i ogólną niechęć.

To ogromny błąd, dawać komukolwiek władzę nad Twoimi emocjami. To Ty decydujesz jak się czujesz i czy jakiekolwiek słowa mają na Ciebie wpływ. Nikt nie może odebrać Ci pozytywnej energii, wiary w siebie i obniżyć Twojego poczucia własnej wartości, jeśli mu na to nie pozwolisz. Być może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale to jest tylko Twój wybór. Twoja decyzja.

Będąc pewnym siebie, nie pozwalasz sobie na to, by inni mogli w jakikolwiek sposób Tobą manipulować i wpływać na Ciebie w tak niszczący sposób, zakłócający Twój spokój wewnętrzny.

10. Na przyjaźń, miłość, akceptację trzeba sobie zasłużyć.

Niektórzy ludzie od dzieciństwa już żyją w przekonaniu, że na cokolwiek w życiu trzeba sobie zasłużyć. Na uczucie, na szacunek, na dobre słowo. A prawda jest inna. Sam w sobie jesteś wartościowym człowiekiem, który zasługuje na te wszystkie wartości. Nikomu nic nie musisz udowadniać, prosić o akceptację i uwagę, zabiegać o względy kogoś, kto tylko czerpie przyjemność z Twoich starań, a sam nie pokazuje swoim zachowaniem, czy jakimkolwiek gestem, że mu na Tobie zależy.

Nie szukaj miłości na zewnątrz, niczym spragniony podróżnik na pustyni, wyglądając choć kropli wody. No o to chodzi w Twoim życiu. Nie musisz spełniać czyiś norm, pasować do czyjegoś szablonu by Cię polubił. Nie żyjesz po to by być taki, jak tego ktoś chce. Żyjesz po to by byś sobą.

Doceniaj i akceptuj siebie. Bliskie osoby nie szukają powodów do miłości. Osoby, które mają być przy Tobie zawsze będą. I zawsze będziesz otrzymywał od nich bezinteresowne wsparcie. Nie spełniaj niczyich zachcianek, tylko po to by dostać złudzenie, że jesteś dla kogoś coś wart. Szanuj siebie.

 

Zobacz także: Jak przestać przejmować się opinią innych. 

Zrób sobie prezent  Moja książka

Odwiedź mnie na Facebooku 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *